Перейти до основного вмісту

Сучасний освітній процес – це поєднання трьох основних компонент: кваліфікованих та компетентних викладачів, високотехнологічного обладнання і цифрових технологій. Ці аспекти стали предметом стажування 25-29 березня 2024 року у провідному технічному університеті Німеччини із понад 250-річною історією – TU Bergakademie Freiberg команди НПП ЛНТУ у складі професора кафедри цифрових освітніх технологій Ольги Гулай, доцентів кафедри харчових технологій та хімії Ірини Мороз та Василини Шемет.

ЦОТ ЦОТЦОТЦОТ


Корпуси університету носять іменні назви видатних вчених світового рівня. Особливо пишаються відкриттям двох хімічних елементів, які на сьогодні належать до критичної сировини. У 1863 році хімік Ієронім Теодор Ріхтер і фізик Фердинанд Райх відкрили хімічний елемент Індій, назвавши його на честь полум’я індиго-блакитного кольору. У 1886 році професор хімії Клеменс Олександр Вінклер вперше виділив елемент Германій під час аналізу досить незвичайного мінералу аргіродиту.

Стажування відбулося у рамках міжнародного освітнього проекту «SUUUpoRT - Structural support of Ukrainian Universities in Upkeep and Rebuilding оf Higher Education» за фінансової підтримки «Stiftung Innovation in der Hochschullehre».

ЦОТ

Проект SUUUpoRT має на меті зміцнити українські університети в часи кризи, пропонуючи постійно зростаючу кількість навчальних відеоресурсів, які студенти можуть безкоштовно використовувати в онлайн-середовищі для самостійного навчання, а викладачі можуть включати у свою освітню діяльність. У рамках проекту було організовано воркшоп українських та німецьких колег із «TU BAF Institut für Analytische Chemie» для створення віртуального освітнього контенту.

ЦОТЦОТ


Науковці та студенти TUBAF вирішують глобальні виклики за допомогою інноваційних, інтелектуальних та стійких рішень. Протягом стажування ознайомилися із роботою надсучасних приладів аналізу структури та дослідження властивостей речовин та матеріалів Інституту аналітичної хімії (Dr. Jan Zuber, M. Sc. Korbinian Heimler), Інституту теоретичної фізики (Dr. Cameliu Himcinschi), Інституту експериментальної фізики (Prof. Roman Gumeniuk) та Інституту фізичної хімії (Prof. Florian Mertens)

Ознайомилися із основними напрямками роботи німецьких колег, серед яких:

1) Структурна характеристика біополімерів (лігніну, целюлози, колагену, білків) з ЯМР та РС високої роздільної здатності.

2) Аналіз слідів та ультраслідів у технологічних матеріалах та надчистих речовинах (вольфрам, кремній, солі Li) за допомогою оптичної емісійної спектроскопії та елементарної мас-спектрометрії.

ЦОТЦОТ


3) 2D та 3D характеристика неоднорідно складених твердих тіл за допомогою мас-спектрометричних та рентгеноспектроскопічних методів (мікроелементи у зразках тканин, мінеральні включення, шаруваті матеріали, продукти біомінералізації, органічні інгредієнти).

4) Структурно-властиві кореляції інтерметалічних сполук.

5) Нанопористі матеріали, наночастинки та колоїдні системи на основі полімерів, дослідження каталізаторів.

ЦОТЦОТЦОТЦОТ


Родзинкою візиту була екскурсія у найбільший європейський музей мінералів Terra Mineralia. Експозиція містить унікальні кристали із усіх куточків світу, серед яких є також і українські самоцвіти.

ЦОТЦОТЦОТ


Наші колеги отримали вичерпну інформацію про можливості наукових досліджень у лабораторіях TU BAF. Налагоджені особисті контакти із колегами та обговорені перспективи майбутньої співпраці. Щира подяка координаторкам проекту – Дарії Піловій та Олені Чурікановій – за насичену програму візиту!

 

Ольга Гулай, професор кафедри ЦОТ